// Inwestycja

SAPHIR 2000 (3-wartościowy Chrom)

Inwestycja w przyszłość

W wielu różnych branżach 3-wartościowy chrom jest obecnie w ofensywie i właśnie takie innowacyjne myślenie, także dotyczące zdrowia jest motorem napędowym. Tymczasem powłoki uzyskiwane z sześciowartościowego chromu są prawie nie do odróżnienia od powłok z  chromu trójwartościowego. Zwłaszcza branża meblowa, wyposażenia sklepów są bardzo innowacyjne, dlatego firma Lehmann GmbH & Co. KG z Minden, producent zamków do mebli, który do chwili obecnej nie posiadał w swoim portfolio sześciowartościowego chromu, podjął się wyzwania chromu 3-wartościowego, chciał to zintegrować w swojej linii galwanicznej do obróbki znalu. 

Wspólnie z kierownikiem technicznym panem Arndtem Brandes i kierownikiem galwanizerni panem Udo Beining, uruchomiono 3-wartościowe chromowanie SAPHIR 2000 na  istniejącej linii galwanicznej.

Dzięki tym zabiegom można aktywnie i z wyprzedzeniem reagować na restrykcyjne wymogi i zakazy dotyczące chromu sześciowartościowego. Szczególnie trudną kwestią jest fakt, że powłoki chromu 3-wartościowego muszą być stosowane, bez wyjątku, na warstwy niklu o niskim poziomie połysku. Ze względu na szeroki zakres wprowadzanych dyrektyw występują szczególne wymagania dotyczące 3-wartościowego procesu chromowania.

Wymagania te są spełnione dzięki systematycznej kontroli parametrów kąpieli SAPHIR 2000. W celu przygotowania operatorów do nowej procedury pracy, przeprowadzane są w firmie Lehmann odpowiednie szkolenia.

Zaletą technologii SAPHIR 2000 jest fakt, że kąpiel nie zawiera związków silnie kompleksujących, i dlatego bezproblemowo może być zneutralizowana na istniejącej oczyszczalni ścieków. Dodatkowo zastosowana stacja z żywicą jonowymienną zapewnia stałe czyszczenie kąpieli i systematyczne usuwanie zanieczyszczeń metalicznych. Powyższe informacje potwierdzają, że wybór SAPHIR 2000 był właściwy.

Produkcja